Вітаю Вас, Гість · RSS
Останні новини
Меню


Категорії розділу
Спортивне харчування [1]
Загальне [0]


ПОДАРУНОК


Друзі сайту
  • Буковинський спортивний портал


  • Сайти
  • Интернет-журнал

    Do25ti.ru



  • Статистика
    Free counters!
    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0


    26.04.2024, 02:33
    Головна » Статті » Цікаві статті » Спортивне харчування

    ФАРМАКОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ І ХАРЧУВАННЯ СПОРТСМЕНІВ.
     Роль харчування в підготовці висококваліфікованих спортсменів важко переоцінити. Рівень рекордів сучасного спорту вимагає і відповідної підготовки спортсменів. Підвищення тренувальних навантажень і інтенсифікація змагальної діяльності, часта зміна кліматичних умов і тимчасових поясів, проведення тренувань в середньогірь"ї, а також підвищення технічної оснащеності спортсменів - все це входить в поняття спорту вищих досягнень і вимагає від спортсменів колосальної напруги фізичних і моральних сил.
     Одним з найважливіших компонентів забезпечення високого рівня функціонального стану спортсменів є раціональне збалансоване харчування. Дієти, рекомендовані для спортсменів різних видів спорту, складені з врахуванням етапу підготовки спортсмена, пори року (у зимовий час потреба в енергії вище приблизно на 10%) і кліматичних умов, а також віку, статі, ваги, спортивного стажу і інших індивідуальних показників спортсмена. При цьому раціон спортсмена повинен:  відповідати його енерговитратам в даний момент часу бути збалансованим, тобто
      · містити всі необхідні живильні речовини (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мінеральні солі, біологічно активні речовини) в необхідних пропорціях.
      · містити продукти як тварини, так і рослинного походження.
      · легко засвоюватися організмом.
     Вельми важливою для спортивних дієт є кулінарна обробка їжі. Особлива увага тут повинна приділятися максимальному збереженню природних властивостей продуктів, їх різноманітності і оформленню блюд. Звичайний режим харчування має на увазі триразовий прийом їжі, проте для висококваліфікованих спортсменів переважно 4-х або 5-разове харчування.
      Калорійність харчування повинна відповідати енерговитратам спортсмена, які у свою чергу визначаються віком, статтю, спортивним стажем і кваліфікацією і, особливо, видом спорту.
     Кількісне співвідношення основних харчових компонентів є строго індивідуальним для представників різних видів спорту, залежно від спрямованості їх тренувальної і змагальної діяльності.
     У таблиці 1 представлені показники добової потреби в енергії і основних харчових речовинах для різних видів спорту на 1 кг маси тіла. Спортсменам, що спеціалізуються у видах спорту з переважним проявом витривалості рекомендується раціон харчування, при якому білки забезпечують 14-15% енерговитрат, в швидкісно-силових видах спорту - 17-18%, в окремих випадках до 20% (культуризм, штанга).


    Таблиця 1: Показники добової потреби в енергії і основних харчових речовинах для різних видів спорту на 1 кг маси тіла
    Таблица 1

      Прийом білка в кількості більш ніж 3 г/кг не рекомендується навіть для спортсменів таких видів спорту, як важка атлетика, метання, атлетична гімнастика, оскільки організм, як правило, не в змозі впоратися з розщепленням і засвоєнням такої маси протеїну. Але і недостатній прийом білка (менш ніж 2 г на кг ваги тіла) також не сприяє нормалізації обмінних процесів, оскільки при цьому може спостерігатися підвищення виведення з організму таких важливих вітамінів, як вітамін С, тіамін, рибофлавін, прідоксин, Ніацин, а також солей калію. Поряд зі своєю пластичною функцією, білки можуть використовуватися організмом як енергоносії, так, 10-14% білку, що потрапляє в організм, може окислюватися і давати необхідну енергію. При цьому особливі вимоги пред'являються до якості споживаного білка, його амінокислотного складу, наявності в ньому незамінних амінокислот.

    Таблиця 2: Добовий вжиток незамінних амінокислот, що рекомендується (у міліграмі на кг ваги тіла)

    Таблица 2



     Не менш важливою характеристикою споживаного спортсменами білку є рівень збалансованості амінокислотного складу. Вважається, що найбільш оптимальним є вміст в раціоні 55-65% білків тваринного походження. Що стосується такого важливого компонента їжі, як жири, то для спортсменів найбільш переважний вжиток жирів з низькою точкою плавлення, що містяться в молоці, молочнокислих продуктах, а також рослинних олій. Перед інтенсивними тренуваннями і змаганнями кількість жирів в раціоні має бути понижена, оскільки вони погано засвоюються при високих фізичних і емоційних навантаженнях.  В період навантажень максимальної і субмаксимальної потужності енергопостачання організму здійснюється в основному за рахунок вуглеводів, для здійснення вуглеводного насичення організму рекомендується фруктоза. Її перевага в порівнянні з глюкозою полягає в тому, що прийом фруктози не супроводиться значними коливаннями вмісту цукру (глюкози) в крові і не вимагає тому збільшення викиду інсуліну підшлунковою залозою. При цьому вміст глікогену в скелетних м'язах знижується в значно меншій мірі, ніж при вживанні глюкози. Одним з найважливіших компонентів збалансованості харчування є здобуття з їжею (або додатково з фармакологічними препаратами) відповідної кількості вітамінів і мінеральних речовин. Слід зазначити, що приведені в таблиці 3 показники в 1,5-2 рази перевищують дані американських авторів, що очевидно пов'язано з характером харчування і якістю продуктів в США.

    Таблиця 3: Добова потреба спортсменів різних видів спорту у вітамінах (у міліграмі).
    Таблица 3

     Необхідність додаткового прийому вітамінів (окрім їх вмісту в їжі) зовсім не означає, що їх підвищений прийом веде до поліпшення спортивних результатів. Навпаки, передозування вітамінних препаратів може приводити до дуже тяжких наслідків для організму.

    Таблиця 4: Деякі з можливих побічних ефектів прийому надлишкових доз вітамінів

    Вітамін
    Токсична доза
    Побічні ефекти
    А
     більше 200 мкг
    гідроцефалія, цироз
    Р
     більше 1250 мкг
    гіперкальцемія, апатія, флебіти, головний біль
    Е
     більше 150 мкг
    слабкість, швидка стомлюваність, діарея, гиперхолестерінемія
    В6
     більше 200 мкг
    слабкість, швидка стомлюваність, сенсорна невропатія
    РР
     більше 100 мкг
    бронхоспазм, гіперглікемія, гепатит
    С
     більше 2 г
    нудота, діарея

     Таким чином, можна з упевненістю вважати, що повноцінне збалансоване харчування є одним з найважливіших компонентів медико-біологічного забезпечення тренувального процесу і змагальної діяльності. Вельми важливим для раціонального фармакологічного забезпечення є питання про взаємодію лікарських препаратів з компонентамі їжі, а також вибір оптимального часу прийому препаратів. Доволі важливими чинниками розчинення і всмоктування ліків є склад і температура їжі, наявність в кишечнику здорової мікрофлори. Часто лікарські препарати змішують з фруктовими або овочевими соками в спробі замаскувати їх неприємний смак або ж для полегшення їх вживання. Проте соки містять ряд органічних кислот, у присутності яких відбувається руйнування деяких з'єднань, зокрема, антибіотиків. Загальною рекомендацією може бути призначення ліків (якщо це не обмовляється особливо) натщесерце, що дозволяє виключити взаємодію лікарських засобів з компонентамі їжі і значно обмежує негативну дію травних соків, виключає затримуючий вплив їжі на всмоктування препаратів. Цим забезпечується максимальна доступність фармакологічних препаратів для організму. Жовчогінні засоби доцільно призначати за 5-10 хвилин до їди, з тим розрахунком, щоб вони стимулювали жовчовиділення до моменту вступу їжі в дванадцятипалу кишку. Після їжі, як правило, призначають препарати, нерозчинні у воді і розчинні в жирах (наприклад, жиророзчинні вітаміни - А, D, Е, К), а також препарати, що містять солі калія, брому, натрію, відновлене залізо. Під час вступу ліків в організм до їжі інколи можливе роздратування слизистої оболонки шлунку, що може бути усунене запиванням ліків водою, крохмальним слизом, молоком.
     На закінчення хотілося б ще раз підкреслити, що запропоновані Вашій увазі методичні рекомендації можуть дати лише загальні уявлення про побудову системи раціонального фармакологічного забезпечення тренувального процесу висококваліфікованих спортсменів. Всі конкретні ради і медичні призначення можуть здійснюватися лише лікарем і повинні проводитися під лікарським контролем.
    Категорія: Спортивне харчування | Додав: flab (17.06.2009)
    Переглядів: 4840 | Рейтинг: 4.0/4
    Всього коментарів: 0
    Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
    [ Реєстрація | Вхід ]